درب های ضد سرقت


درب ضد سرقت دربی است که سارقان با هرروش از دستکاری یا تخریب قفل درب گرفته تا وارد کردن ضربه یا اهرم کردن .... نتوانند به داخل منزل، محل کار و ... نفوذ نمایند از ورود آنها جلوگیری به عمل آورد.پس درب ضد سرقت می بایست از استانداردهای پایداری ی در مساوی فشار برش بر سطح گوشه های درب برخوردار باشد.این نوع دربها ضمن اینکه از ورود سارقین جلوگیری به عمل می آورد می بایست از استانداردهای ضروری ه چون عایق گرما سرما و صدا طراحی و ساخته شده باشد همچنین از استانداردهای محیطی در وقت وقوع حوادث غیرمترقبه چون زلزله آتش سوزی برخوردار باشد تا به هیچ عنوان از ورود نیروهای امدادی یا خروج افراد در مواقع اضطراری پیشگیری ننماید.

بازشوی مفید دربهای ضد سرقت ترک در حدود 1 متر است که این مورد در دربهای ضد سرقت چینی به 90-92 سانتی متر كم شدن پیدا می نماید .اما تعداد محدودی از دربهای ضد سرقت چینی نیز در بازار موجود هستند که بازشوی 1 متر را می توانند تامین کنند.سایز چارچوب درب های ضد سرقت ترک به صورت استاندارد 115*215 است و ورق فولادی داخل دربهای ترک هم در بازه 0.9 تا 1.5 میلیمتر است .سایز چارچوب درب های ضد سرقت چین به صورت استاندارد 105*205 و 105* 210 است ضخامت ورق فولادی مصرف شده در داخل دربهای ضد سرقت چینی در بازه 0.4 تا 0.8 موجود است .

یکی از سوالات متداولی که خریداران درب ضد سرقت با آن روبرو می باشند این است که چه فرق هایی بین درب ضد سرقت چینی درب ضد سرقت ترک درب ضد سرقت ایرانی وجود دارد عده ای فکر می کنند که فرق بین آنها فقط در کیفیتشان است از آنجایی که کالاها کالاها چینی به صورت عمده در بازار ایران وجود داشته و همگی کیفیت نامطلوبی هستند و همین طور نگرش و اقبال خوب ی نسبت به کالاها ایرانی وجود ندارد درب ضد سرقت ترک را از نظر کیفیت بهتر می دانند.

حال به دسته بندی درب های ضد سرقت موجود در بازار ایران بر طبق شکل ظاهری و معین ات فنی آنها می پردازیم:


1-درب ضد سرقت ترک
2-درب ضد سرقت چینی
3-درب ضد سرقت ایرانی
در حالت کلی می توان گفت دربهای ضد سرقت از نظر شیوه تولید معین ات ظاهری شکل آنها به دو طرح ترک چین باز می گردد این را نیز می بایست در نظر داشت که دربهای ضد سرقت چینی خود نیز از دربهای ایتالیایی الگو برداری شده اند. ولی دربهای ضد سرقت ایرانی نیز که پیشتر در دسته بندیهای انواع درب ضد سرقت قرار داده بودیم نیز از نظر ظاهری کاملا مشابه دربهای تهیه ترکیه در گاهی موارد محدودتر کاملا مشابه دربهای تهیه چین است .به دلیل شباهت دربهای ضد سرقت ایرانی به دربهای ضد سرقت ترک این دو مورد را در یک دسته قرار می دهیم.تولید کنندگان دربهای ضد سرقت ترک که در ایران کار می کنند چارچوب های خود را از تولید کنندگان داخل کشور خریداری می کنند یا اقدام به تولید این چارچوب ها در داخل کشور می نماید ولی یراق آلات این دربها عموما از کالاها تهیه ترکیه مصرف می شود که در صدر آنها مجموعه KALE ترکیه است که اهمیت مخصوص ای را در بازار ایران به خود اختصاص داده است.

در ادامه به توضیح مختصری در مورد فرق های درب ضد سرقت ترک چینی خواهیم پرداخت:

نخستین فرق در چارچوب این دربها است به گونه ای که چارچوب دربهای ضد سرقت چینی به صورت تخت بوده اختلاف کمی بین سطوح بیرونی لنگه درب وجود دارد.در حالی که این اختلاف در دربهای ضد سرقت ترک بیشتر است .دومین فرق ی که در ظاهر کاملا معین است فرق در لولاهای این درب ها است .لولاهای دربهای ضد سرقت ترک از سمت داخل قابل مشاهده بوده کاملا معین است اما لولاهای دربهای ضد سرقت چینی مخفی است نه از داخل نه از بیرون قابل تشخیص ناست .فرق سوم را می توان در رویه این دربها دانست به گونه ای که رویه درب ضد سرقت چین به صورت فلزی (استیل) با رنگ کوره ای الکترواستاتیک است . اما رویه دربهای ضد سرقت ترک به دو دسته MDF با روکش طبیعی چوب و یا MDF با روکش PVC تقسیم بندی می شود.

اما این تصور که دربهای ضد سرقت چینی نسبت به دربهای ضد سرقت ترک کیفیت پایین تری هستند ممکن است تصوری غلط نادرست باشد اما با وجود اجناس بی کیفیت چینی در بازار ایران می توان به خریدار درب ضد سرقت حق داد که این تصور را داشته باشد.

قیمت درب ضد سرقت چینی نسبت به قیمت درب ضد سرقت ترک پایین تر است وزن این دربها نسبت به نمونه مشابه ترک زیاد سبکتر هستند به طوری که می توان گفت وزن یک درب ضد سرقت ترک با دو درب ضد سرقت چینی مساوی ی می نماید .

در مراحل نصب نیز دربهای ضد سرقت چین آسان تر سریع تر نصب می شوند هر چند که نصب درب ضد سرقت ترک بیشتر از 1 یا 2 ساعت زمان بر نخواهد بود.

در انتها لازم به ذکر است که مرغوبترین بهترین دربهای ضد سرقت حتی اگر از فولاد نفوذناپذیر بر طبق استانداردهای جهان ی هم طراحی و ساخته شده باشد بدون نصب قفل ضد سرقت فرق ی با یک درب چوبی معمولی نخواهد داشت.

1-درب ضد سرقت ترک:
این نوع دربها به دو گروه دسته بندی می شوند: الف) درب ضد سرقت ترک وارداتی ب) درب ضد سرقت ترک مونتاژ داخل
الف)درب ضد سرقت ترک وارداتی:
قیمت درب ضد سرقت ترک وارداتی در مقایسه با دیگر دربهای ضد سرقت موجود در بازار ایران بالاتر است از لحاظ کیفیت نیز برتری قابل توجه ی نسبت به دیگر دربهای موجود در بازار دارا است .واردات این دربها بیشتر از کشور ترکیه است و به دلیل آنکه تعرفه های گمرکی آنها زیاد بیشتر از انواع دیگر دربهاست به همین جهت ازلحاظ قیمت جهت مشتری گرانتر تمام می شود و به جز موارد ویِژگزینشه ممکن است آنچنان صرفه اقتصادی نداشته باشد.
اما همواره به این موضوع نیز می بایست توجه داشت که گرانتر خریدن همواره به این معنا نیست که شما قطعا خرید خوب ی خواهید داشت و بعضی می توان با صرف هزینه کمتر به همان نتیجه مطلوب دست یافت. نتایج به ما نشان میدهد که دربهای ضد سرقت ترک مونتاژی با همان کیفیت ساخت و قشنگ یی چیزی کمتر از دربهای ضد سرقت ترک وارداتی ندارند در گاهی موارد بسیار زیاد بهتر چه از لحاظ امنیتی و چه از لحاظ زیبا یی عمل می کنند.

ب)درب ضد سرقت ترک مونتاژی:
دربهای ضد سرقت ترک که به صورت مونتاژی در داخل کشور تولید می شوند. این نوع دربها که نیز از لحاظ ساختاری هم از لحاظ کیفیت با نمونه وارداتی خود فرق ی ندارند با داشتن برگ برنده که همانا قیمت و کیفیت مناسب برای مشتری است سهم بزرگی از بازار را تمالک کرده اند. این مـدل دربها با واردات مواد خام مثل رویه MDF و روکشهای PVC و سیستم قفل یراق آلات و... از کشورهای همجوار همچون ترکیه و مونتاژ آن اما با توجه برای به استانداردهای امنیتی و روز جهان و همین طور مصرف از اتومبیل آلات روز جهان باعث رضایتمندی مشتریان فروش خیلی بالا در این زمینه شده اند.

2-درب ضد سرقت چینی:

کشور چین که در زمینه های مختلف واردات مستقیم به کشور ما دارد در زمینه دربهای ضد سرقت توانسته اهمیت ویژه ای را برای خود تمالک نماید .درب ضد سرقت چینی موجود در بازار ایران را ممکن است بتوان از درب ضد سرقت با کیفیت پایین تا درب ضد سرقت با کیفیت بالا دسته بندی کرد ولی در دسته بندی کلی چه از لحاظ قیمتی چه از لحاظ کیفیتی بین دربهای معمولی و دربهای ضد سرقت ترک طبقه بندی می شود.
3-درب ضد سرقت ایرانی:
این نوع دربها که به طور کامل در داخل کشور تولید می شوند به نوعی میتوان آنها را تقلیدی از دربهای ضد سرقت ترک و دربهای ضد سرقت چینی دانست که با آوردن تکنولوژی ساخت استفاده از دستگاههای مدرن گامی در بومی کردن این صنعت بر داشته اند.
اما هنوز به طور کامل نمی توان به تولیدات آنها به صورت محصولی با استانداردهای کیفیتی و امنیتی بالا نگاه کرد و همین امر باعث اقبال کم سازندگان و مالکان به خربد از این گروه از دربهای ضد سرقت است .