دانلود آهنگ جدید

نقطه صفر مرزی مجوز؛ نقطه ای که گاهی خوانندگان مشهور روی آن قرار گرفته اند تنها یک حرکت غلط همواره آنها را از جهان ی مجوزدارها دور می نماید . نقطه تعلیقی که برای گاهی خوانندگان ممکن است سال ها ادامه داشته باشد خودشان و تهیه کنندگانشان هم به درستی ندانند تا چه زمانی این حس پاندولی و آونگی ادامه داشته باشد.

به نقل از انتخاب ، یکی از این خوانندگان «سینا حجازی بود» که با وجود خواندن چند تیتراژ تلویزیونی و سینمایی نتوانسته بود وارد جهان ی آلبوم های مجوزدارها شود. روز قدیم سرانجام اولین آلبوم رسمی او با نام «رویا» منتشر شد او از نقطه صفر مرزی مجوز به سلامت عبور کرد.

انتشار این آلبوم بهانه ای شد برای ارزیابی روزگار پر پیچ تاب خوانندگانی که در این نقطه قرار دارند. از خوانندگان سرشناسی مانند «محسن چاوشی» و «محسن یگانه» که توانستند از این نقطه عبور کنند تا خوانندگانی مانند «یاس» و «آرمین» که مدت هاست برای اخذ مجوز تلاش می کنند. در اینجا با جریان دوگانه بدون انتها روبرو هستیم.

گاهی خوانندگان نسل نو و سبک های مورد استفاده آنها، دیگر تنها سبک موسیقی محسوب نمی شوند به یک «پدیده اجتماعی» تبدیل شده اند. پدیده هایی که خوب یا بد وجود دارند و حذف شدنی نیستند. پدیده هایی مانند اهواره، فیس بوک، وایبر ... که در زیر پوست جامعه در جریان هستند مواجهه با آنها نتیجه چندان ملموسی نداشت.

وزیر ارشاد به صآسان از بی نتیجه بودن جمع آوری دیش های ماهواره ها حرف می نماید و کاربران بی شمار فیس بوک هم از فیلترینگ بدون ثمر آن می دهند. «خوانندنگان زیرزمینی» جزو نو و لاینفک این دست از پدیده های اجتماعی به شمار می روند که تعداغد بی شمار آنها و پیشرفت فناوری و ارتباطات باعث شده مواجهه با آنها عملا نتیجه چندانی نداشته باشد.

اینجا با دو دسته نظر مفرق روبرو هستیم. از یک سو با برخی منتقدان فرهنگی روبرو هستیم که خواستار حفظ خط کشی های معین در حوزه آلبوم های موسیقی هستند هیچ گونه سبکی به جز سنتی رگه هایی از پاپ را نمی پسندند. این افراد عقیده دارند نباید به هیچ عنوان مجوز گسترش چنین سبک هایی از موسیقی را داد و ورود آنها به چارچوب های مجاز باعث آلوده شدن فضای فرهنگی کشور خواهد شد.

از طرف دیگر گاهی از متخصصین اجتماعی فرهنگی معتقد هستند با تعیین پارامترها چارچوب های معین برای این دسته از خوانندگان صدور مجوز برای آنها می توان فضای این سبک از موسیقی ها را ایزوله کرد بار بد آنها را کاهش داد. اتفاقی که در نیمه دوم هفتاد برای موسیقی پاپ رخ داد صدور مجوزها برای این سبک از موسیقی شروع شد. در این پرونده مروری کرده ایم بر سرنوشت 10 خواننده که در نقطه صفر مرزی مجوز قرار گرفته برخی از آنها توانستند رسمی شوند و گاهی دیگر هنوز در انتظار رسمی شدن هستند .

روی خط انتظار

* آرمین: ممکن است بتوان گفت او جزو اولین خوانندگان رپ ایرانی محسوب می شود که عشقی میخواند تعداد بی شماری از متولدین دهه 70 به بعد جزو طرفداران او می باشند . آرمین اما در چند سال اول کار از برخی واژگان خارج از عرف مصرف می کرد که سبب شد مورد تایید قرار نگرفت. آرام آرام ولی او خودش را به هنجارهای فرهنگی و اجتماعی نزدیکتر کرد و در سال های قدیم هم در گاهی مراسم رسمی مجموعه کرده است.

او به شدت برای گرفتن مجوز تلاش می نماید و فعلا روی خط انتشار قرار گرفته است. چند روز پیش هم ترانه ای مشترک از او با فریدون آسرایی منتشر شد.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* حمید عماد طالب زاده: حمید طالب زاده از آن دست خواننده هایی است که با مجوز وارد مسیر خوانندگی در ایران شد. 14 سال پیش اولین آلبوم را منتشر و دومین آلبومش را در سال 82 روانه بازار موسیقی کرد که با همکاری گروه آریان بود اما فروش و موفق یت آنچنانی نداشت برای همین بود که آن دیگر تهیه کننده ای حاضر به همکاری با او نبود.

از آن به بعد حمید طالب زاده برای اینکه خودش را در این عرصه ثابت نماید ، كار به تهیه تک آهنگ و انتشار آن از طریق زیرزمینی کرد دست به دست چرخید او را بعد از سال ها بار دیگر به شکل بیان تری به مردم معرفی کرد. این خواننده سال 91 بود که به آمریکا رفت و به نظر می رسد خودش را برای همواره غیرمجاز کرد.

عماد طالب زاده برادر حمید طالب زاده هم خواننده شش و هشت خوانی است که چندین سال می شود با ترانه های زیرزمینی اش طرفدارانی پیدا کرده و در حال حاضر هم در تلاش است تا بتواند مجوز بگیرد و به شکل رسمی آلبوم هایش را روانه بازار نماید .


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* یاس: خواننده رپ خوان اجتماعی که طرفداران بی شماری دارد. شهرت او به دلیل تاکید مبالغه نزدیکی بر مسائل اجتماعی مانند فقر، اعتیاد و ... است. از زمان انشتار تک موسیقی «سی دی رو بشکن» بود که بیشتر از قدیم شناخته شد. گمانه زنی ها حاکی از آن است که این تک موزیک مجوز داشته است.

خواننده ای که در شعرهایش مسائل اجتماعی و مسائل ی از این دست را بیشتر از تمام مسائل دیگر بیان می نماید . یاس از معدود خواننده های زیرزمینی است که کاری به عشق عاشقی نیز ندارد. حتی از فقط خواننده های رپ خوانی است که حرف خارج از عرف در شعرهایش دیده نمی شود. مجوز نمی گیرد؛ چون رپ میخواند هنوز خواننده رپ خوانی به شکل کامل مجوز نگرفته است. شنیده ها حاکی از آن است به یاس برای گرفتن مجوز پیشنهاد داده شده اگر پاپ بخواند به او مجوز می دهند.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* امیر تتلو: تتلو از خواننده هایی است که اجر مجوز بگیرد، طرفدارانش غوغا خواهند کرد. صفحه شخصی بیش از میلیون طرفدار این خواننده در اینستاگرام شاهد قوی برای این پیش بینی خواهد بود. خواننده ای که از سال 86 موسیقی هایش بیشتر شنیده می شد. موسیقی های شش و هشت شاد و غمگینی که گاهی از آنها واژه های خارج از عرفی را در خود جای داده است. همین موضوع بر مجوز نگرفتنش صحه زیادتری می گذارد.

گفتیم مجوز بگیرد غوغا می نماید چون ترانه ها سبک موسیقی که دارد مورد پسند شدید بچه های دهه 70 است؛ به طوری که بسیار از آنها شعرهایش را به عنوان ضرب المثل به کار می برند از او به عنوان خواننده محبوب شان یاد می کنند. این در حالی است که گاهی از کارشناس های موسیقی به هیچ عنوان سبک آهنگ اش را نمی پذیرند.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

امیر تتلو چند وقتی می شود که به شکل مصرانه ای به دنبال دریافت مجوز است چند باری در صفحه اینستاگرامش به این مساله اشاره کرده . او از عبارت خواننده هایی است که با وجود مجوز نداشتن اش به این راحتی ها حاضر به مصاحبه نمی شود و گفته شده هر رسانه ای از او درخواست مصاحبه نماید حدود 20 میلیون تومان درخواست می نماید چون اعتقاد دارد طرفداران بسیاری دارد وقت ی روی جلد برود، فروش آن شماره بیداد خواهد کرد.

آنهایی که مجوزدار شدند

* محسن چاوشی: او اسطوره طرفداران است و همچنان در قله محبوبیت ایستاده است. چاوشی یکی از بنیانگذاران ترانه های تلخ و سیاه بود که با ولوم اعتراضی و خش دار توانست طرفداران بسیاری پیدا نماید . ترانه «نفرین» با مصرف از تلخ ترین واژه ها راه شهرت را برای او هموار کرد.

چاوشی در آلبوم های مجازش از میزان تلخی اعتراض ترانه هایش به شدت کاست ولی باز هم یکی از افراد شماره یک موسیقی پاپ کشور محسوب می شود.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* محسن یگانه: تحریرهای مفرق منحصر به شخص محسن یگانه یکی از وزنه های برتری او به حساب می آید. اما نباید از نظر دور داشت محسن یگانه دنباله رو سبک «ش.ع» خواننده محبوب آن روزهای موسیقی پاپ کشور بود و همین مورد نیز بر محبوبیت او اضافه کرد. محسن یگانه که در ترانه «نفرین» محسن چاوشی او را همراهی کرده بود، مانند چاوشی چند سالی در پشت خط مجوز ایستاد تا سرانجام رسمی شد.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* سینا حجازی: خواننده ای که بالاخره توانست از تونل پر دست انداز مجوز عبور نماید . حجازی قبل از گرفتن مجوز بود که تک موزیک هایی برای داستانی های تلویزیون مانند «مسیر انحرافی» و «مسافرخونه سعادت» را خواند نسبتا از این طریق بود که توانست مسیر ورود به جمع خواننده های مجوزدار را هموار نماید .

نوع موسیقی که سینا حجازی میخواند نسبتا سبک ابتکاری، تلفیقی تا پارت ی آوانگارد است. شعرهایش هم بیشتر تم عشقی با چاشنی کوچک اشاره ای به مسائل اجتماعی طنز است که باعث می شود مخاطبان را به سمت جذب نماید . سینا حجازی یکی از دوست ها صمیمی محسن چاوشی است.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* فریدون: با تک موسیقی «آهای خوشگل عاشق» اش گل کرد و هنوز که هنوز است بسیار ها معتقد هستند بهترین آهنگ ی که خوانده همان است. خواننده ای که تا قبل از ورود به ایران، در کانادا کار موزیک خوانندگی اش را پیش می گرفته وقت ی که متوجه می شود فضای موسیقی پاپ در ایران مساعد است به ایران می آید و کارش را از همان ابتدا با دریافت مجوز شروع می نماید . یکی از دلایل محبوبیت این خواننده کمک های بهروز صفاریان در بخش تنظیم موسیقی ترانه هایش بود.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* زانیار خسروی: این خواننده در ابتدای کار خود تلاش کرد تا نوعی از سبک «هیپ هاپ» را کار نماید در برخی ترانه ها هم نشانه هایی از اجرای سبک هایی نزدیک به رپ را عرضه کرد. همین موضوعات و وارد کردن واژه های به ترانه ها توسط او باعث شد طرفداران بسیاری پیدا نماید . زانیار برای اخذ مجوز سرانجام خود را به سبک پاپ نزدیک کرد.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* بابک جهان بخش و مازیار فلاحی: خواننده هایی که ترانه و موسیقی هایشان سوزناک صمیمیت است دوستداران شان طرفداران سبک عشقی تلخ هستند . بابک جهان بخش از وقتی که ترانه ای به نام «منه بارون» با رضا صادقی خواند توانست به مخاطبان بیشتر معرفی شود.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟مازیار فلاحی هم با ترانه هایی که در مجموعه شبکه خانگی «قلب یخی» خواند توانست در بین بیشتر مردم نام خود را بر سر زبان ها بیندازد. این خواننده ها زمانی وارد عرصه موزیک شدند که خواننده هایی مانند خشایار اعتمادی، حمید حامی، علیرضا عصار، بابک رهنما ...در آن زمان پرکار بودند تن صدایشان با آنها فرق داشت. گفته می شود همین فرق در صداهایشان یکی از دلایلی بود که برای دریافت مجوز دو سال منتظر ماندند؛ در صورتی که موسیقی ها و ترانه هایی که میخواند ند همه در چارچوب درست بود و هیچ خط قرمزی نداشتند خارج از عرف نمیخواند ند.